60. MARCH MUSIC DAYS  INTERNATIONAL FESTIVAL

Ruse, Bulgaria
13 – 29 March 2020

 

download PDF >>>

tickets from EVENTIM >>>

                                                        
  13
13 March, Friday, Theatre Hall, 7 pm
RUSE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Ruse State Opera Choir 
Danube Sounds Choir
Conductor YORDAN KAMDZHALOV
Choirmaster Steliyana Dimitrova–Hernani
Soloists
SVETLA KRASTEVA soprano | PETYA TSONEVA mezzo
BORIS LUKOV tenor | МАRTIN TSONEV bass
L. v. Beethoven – Symphony №9, op.125  
for soloists, choir and orchestra
 
 
14
14 March, Saturday, Theatre Hall, 7 pm 
YURI BASHMET & MOSCOW SOLOISTS
E. Grieg - Holberg suite, op 40
J. Brahms/K. Bodrov - Adagio for viola and strings
W. A. Mozart - Eine kleine nachtmusik, KV 525
P. I. Tchaikovsky - Nocturne in d minor for viola and strings, op. poth
P. I. Tchaikovsky - Souvenir di Florence, op. 70

 

 15
15 March, Sunday, Europe Hall, 11 am
FRANZ SCHUBERT International Competition Ruse 2019
Concert of the prize-winners    

15 March, Sunday, Theatre Hall, 5 pm
YURI BASHMET & MOSCOW SOLOISTS
Soloist and conductor YURI BASHMET viola
Soloists PLAMENA MANGOVA piano
MIROSLAV PETKOV trumpet
А. Schnittke/Y. Bashmet – Trio sonata for strings
D. Shostakovich – Concerto for piano, trumpet and strings №1, оp.35
К. Bodrov – Variations on caprice №24 by N. Paganini
F. Schubert/G. Mahler – Death and the maiden

 16

16 March, Monday, Theatre Hall, 7 pm
MODIGLIANI String Quartet
W. A. Mozart – Divertimento, КV138
L. v. Beethoven – String quartet оp.18, №4
C. Saint-Saens – String quartet №1 

 17

17 March, Tuesday, Theatre Hall, 7 pm
SOFIA SOLOISTS Chamber ensemble
Conductor PLAMEN DZUROV 
Soloists MINCHO MINCHEV violin
GIULIO BOZETTI oboe
G. P. Telemann – Don Quixote suite
J. S. Bach – Concerto for oboe and violin
J. Haydn – Violin concerto, C dur
L. v. Beethoven – String quartet оp.95, №11, Serioso

 18

18 March, Wednesday, Europe Hall, 7 pm
FROSH String Quartet
D. Shostakovich – String quartet №7
L. v. Beethoven – Grosse Fuge, оp.133
K. Szymanowski – String quartet №2

 19

19 March, Thursday, Theatre Hall, 7 pm
SVETLIN ROUSSEV violin
YEOL EUM SON piano
R. Strauss – Violin sonata in E flat Major, оp.18
L. v. Beethoven – Violin sonata №9, op.47, Kreutzer
and 10 pieces encore upon audience’s wish in addition

20
20 March, Friday, Europe Hall, 7 pm
MUSICA NOVA
Ensemble
Conductor DRAGOMIR YOSSIFOV
G. Ustvolskaya – Dona nobis pacem
A. Schnittke – Menuett for string trio
А. Webern – In Tempo eines Menuets & Kinderstueck
D. Yossifov – Muss es/se Ssum?
L. v. Beethoven - Grosse Fuge, оp. 133
B. Spassov – HammerRemix
А. Schnittke – Variations for string quartet
 
 21
21 March, Saturday, Theatre Hall, 7 pm
ALEXANDRA CONUNOVA violin
EVGENI BOZHANOV piano
L. v. Beethoven – Violin sonatas №3, №8, №10
 22
22 March, Sunday, TH, Europe Hall, 11 am
PROF. VASIL ARNAUDOV Choir
Conductor SVILEN DIMITROV
Programme: H. Schutz, J. S. Bach, W. A. Mozart

22 March, Sunday, Theatre Hall, 7 pm
ROMANIAN NATIONAL SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor CRISTIAN MANDEAL
Soloist ELENA BASHKIROVA piano
P. Constantinescu – Concerto for string orchestra
B. Bartok – Piano concerto №3
L. v. Beethoven – Symphony №7

 23

23 March, Monday, Europe Hall, 5 pm
To our teacher GEORGY NAYDENOV
Featuring a number of his students from home and abroad


23 March, Monday, Opera House, 7 pm
RUSE STATE OPERA 
DANUBE SOUNDS Choir  
Мefistofele – by А. Boito
Conductor SUNAY MURATOV
Stage director Jean-Francois D'Нondt
Stage setting Ivan Tokadzhiev
Costumes Ana-Maria Tokadzhieva
Choirmaster Steliyana Dimitrova–Hernani
Cast Ivaylo Dzhurov, Svetla Krasteva, Boris Lukov, Petya Tsoneva, Andreana Nikolova, Ivan Penchev among others

 

 24 24 March, Tuesday, Theatre Hall, 7 pm
March Music Days Junior
Starry Night
SOUND (R) EVOLUTION FROM HOLST TO AC/DC
SIGNUM Saxophone Quartet
АLEXEJ GERASSIMEZ percussion
А. Gerassimez – Rebirth
G. Holst – The Planets
C. Cangelosi – Bad Touch
J. Williams – Flying Theme
A. Gerassimez – Аsventuras
S. Маrtland – Starry Night
AC/DC – Thunderstruck
J. Psathas – Connectome for percussion and saxophone quartet
(commission piece by А. Gerassimez and SIGNUM)

 

 25

25 March, Wednesday, Theatre Hall, 7 pm
March Music Days Junior
Journeys to the New World
Vocal Ensemble
THE QUEEN’S SIX Great Britain

 
 26

26 March, Thursday, Theatre Hall, 7 pm
FESTIVAL ORCHESTRA
Conductor EMIL TABAKOV
Soloist ЕVGENY BOZHANOV piano
L. v. Beethoven – Piano concerto №5, op.73
J. Brahms – Symphony №3, op.90                               

 

 27

27 March, Friday, TH, Europe Hall, 7 pm
ATANAS KRASTEV cello
VIKTORIYA VASSILENKO piano
L. v. Beethoven – Cello sonata №3 and №4
S. Prokofiev – Sonata for Cello and Piano, оp.119

 

 28

28 March, Saturday, TH, Europe Hall, 11 am
55 Years Artistic Activity
GEORGI SPASSOV flute
with Friends & Students


28 March, Saturday, Theatre Hall, 7 pm
LITHUANIN CHAMBER ORCHESTRA
Conductor and soloist SERGEJ KRYLOV violin
P. I. Tchaikovsky – Serenade for strings
P. Sarasate – Romanza Andaluza for violin and orchestra
C. Saint-Saens – Introduction and Rondo Capriccioso
P. Sarasate – Carmen Fantasy for violin and orchestra

 

 29

29 March, Sunday, Theatre Hall, 7 pm
FESTIVAL ORCHESTRA
Conductor EMIL TABAKOV  
Soloists SVETLIN ROUSSEV violin
XAVIER PHILLIPS cello
ЕVGENI BOZHANOV piano
L. v. Beethoven – Concerto for violin, cello and piano, op.56
R. Strauss – Der Rosenkavalier Suite 

  

 

EXHIBITIONS 2020

05.03
 
5 March, Ruse Museum of History
60 years of MARCH MUSIC DAYS
documentary exhibition from the Museum’s collections
 
 
13-29
 
13 March, Friday, TH, Foyer, 6 pm
THE BEGINNING   
documentary exhibition of State Archive – Ruse
 
 
13-29
 
13 March, Friday, TH, Foyer, 6 pm
DIGITAL INK
interactive exhibition,
possession of UBB AD
 
14-29
 
14 March, Ruse Art Gallery, 5:30 pm
Prof. V. Stoyanov National School of Arts
60th anniversary
AND THERE ARE TRACES…
AND TRACES HAVE LEFT
(exhibition of School’s graduates)
paintings, graphics, sculptures, installation,
photos, illustrations, fashion, jewels
 

 

 

 

MARCH MUSIC DAYS JUNIOR

 

Project of Ruse Municipality and
America for Bulgaria Foundation

25

 

PROGRAMME 2018:

    

 24

24 March, Saturday, Theatre Hall
WHEN CLASSICS MEETS JAZZ
Piano duo
AGLIKA GENOVA & LIUBEN DIMITROV
TATIANA KOLEVA percussions
VIKTOR BENEV percussions
G. Gershwin – Cuban Ouverture   
G. Gershwin – Fantasy on Porgy and Bess  
D. Ellington – The Single Petal of a Rose
A. Copland – Four Piano Blues   
L. Bernstein – Symphonic Dances from West Side Story

Tickets – Box office Ruse Opera House  
www.eventim.bg

 

 25 18 March, Sunday, Ruse Museum

PILLOWS CONCERT with WINDY
Petio Kolev flute
Asen Tsvetanov oboe
Yavor Dobrev clarinet
Tania Staykova basoon
Michail Michailov horn
funny games, quizzes and popular plays     

Tickets – Box office Ruse Opera House  
www.eventim.bg

 

25  

25 March, Sunday, TH, 7 pm
Percussion Cocktail: Ragtime, Cage & Songs
TATIANA KOLEVA percussions
GORDON STOUT marimba
YOUTH PERCUSSION POOL Ensemble
Programme: S. Joplin, D. Ellington, F. Zappa
S. Reich, D. Dramm, J. Cage

Tickets - Box office Ruse Opera
www.eventim.bg

 

 27-29 27 – 29 March
SIGNUM4KIDs: Music at Your School!
with the boys from SIGNUM Saxophone Quartet
(for children from Ruse Secondary Schools )

 
 26-29

1 April, Philharmonic Hall, 11 am
THE MERRY TOWN MUSICIANS by Alexander Wladigeroff
RUSE PHILHARMONIC
Conductor LUBOMIR DENEV Junior
Солисти:
RASHKO MLADENOV, BORISLAV VEZHENOV
DENKO PRODANOV, PREYA

Tickets – Box office Ruse Opera House  
www.eventim.bg

 

 

Avatar
MARCH MUSIC DAYS INTERNATIONAL FESTIVAL
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСВТИВАЛ МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ
SPONSORS, PARTNERS, DONORS • СПОНСОРИ, ПАРТНЬОРИ, ДАРИТЕЛИ
MEDIA PARTNERS • МЕДИЙНИ ПАРТНЬОРИ