10.03.
Friday, Theatre Hall, 7 pm
SOFIA PHILHARMONIC ORCHESTRA
Soloist SVETLIN ROUSSEV violin 
. Iliev – Divertimento 
S. Prokofiev – Violin concerto 1  
A. Skryabin – Symphony 2  
________________________________________
 
11.03.
Saturday, Theatre Hall, 12 am
March Music Days JUNIOR
FORTISSIMO FAMILY
Stories about Violin
SOFIA PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor PAVEL ZLATAROV 
Soloist SVETLIN ROUSSEV violin
with the actors
ILIYANA KODZABASHEVA
and DEYAN ANGELOV
Programme: A. Vivaldi, P. Vladigerov 
P.I. Tchaikovsky, N. Paganini
P. Sarasate, C. Gardel
________________________________________
 
11.03.
Saturday, TH, Europe Hall, 7 pm
Duo Concertante 20  
ROSEN IDEALOV clarinet
GEORGITA BOYADZHIEVA – NIKOLOVA cello
P. Hindemith, V. zandzhiev, J. S. Bach 
Ben-mots, . . cKinley    
W. . zart, D. Yossifov 
J. S. Bach, . Iliev  
_____________________________________
 
12.03.
Sunday, TH, Europe Hall, 11 am
D. Shostakovich – String Quartet N8, op.110 
D. Yossifov – …Van…
. Ginastera – String Quartet N2
________________________________________
 
12.03.
Sunday, Theatre Hall, 7 pm
RUSE PHILHARMONIC ORCHESTRA 
DUNAVSKY ZVUTSY Choir
Conductor GEORGY DIMITROV
Soloists: GOTTLIEB WALLISCH piano
IVAN KONSULOV baritone
L.v.Beethoven – Fantasia for piano, chorus and orchestra
G. Mahler – Lieder eines fahrenden Gesellen  
W. . zart – Piano concerto 25, C dur, .503
________________________________________
 
13.03.
Monday, Theatre Hall, 7 pm
Programme: R. Schumann, F. Liszt
________________________________________
 
14.03.
Tuesday, Theatre Hall, 7 pm
Across Genres & Generations
CLARINET FACTORY
(non) classical concert
Jindřich Pavliš clarinet  
Luděk Boura clarinet
Vojtěch Nýdl clarinet, vocal
Petr Valášek clarinet
________________________________________
 
15.03.
Wednesday, Theatre Hall, 7 pm
Seasons
MARTYNAS LEVICKIS accordion  
J. S. Bach – Italian Concerto 
. Vivaldi – The Four Seasons 
P. I. Tchaikovsky - The Seasons for accordion
. Piazzolla – The Four Seasons of Buenos Aires
________________________________________
 
16.03.
Thursday, Theatre Hall, 7 pm
Amadeus
SOFIA PHILHARMONIC ORCHESTRA
Soloist and concertmaster SVETLIN ROUSSEV violin 
Soloists EVGENY BOZHANOV piano  
PAVEL ZLATAROV violin 
W. . zart – Concertone for two violins 
W. . zart – Piano concerto 17, G Dur 
W. . zart – Violin concerto 5, A Dur 
W. . zart – Piano concerto 23, A Dur 
________________________________________
 
17.03.
Friday, Philharmonic Hall, 7 pm
MATTHIAS GOERNE baritone  
MARIA PRINZ piano 
Reader SIMEON LYUTAKOV actor  
J. Brahms – Die schoene Magelone
________________________________________
 
18.03.
Saturday, Europe Hall, 11 am
W. . zart – String Quintet in g moll
R. Strauss – String sextet from Capriccio
D. bakova – Such Different Paths
R. Strauss – Metamorphosen
________________________________________
 
18.03.
Saturday, Europe Hall, 6 pm
Concert of the Chamber music 
and Accordion masterclasses
________________________________________
 
19.03.
Sunday, Europe Hall, 11 am
L. van Beethoven – 5 Bagatelle p.126
L. van Beethoven – Sonata p.58, Appassionata
R. Schumann – Kinderszenen p.15
S. Rachmaninov – 5 Preludes p.23 and p.32
________________________________________
 
19.03.
Sunday, Theatre Hall, 7 pm
RUSE STATE OPERA 
Der Rosenkavalier – opera by Richard Strauss
(premiere) 
Production of Deutsches Nationaltheater – Weimar
Conductor & Stage producer NAYDEN TODOROV 
Stage director VERA NEMIROVA
Stage adaptation & costumes Violeta Radkova 
(after Tom Musch’s Project)
Chorusmaster Stelyana Dimitrova – Hernani
Conductor Yury Ilinov
Assistant director Slavcho Nikolov
Dramaturgy Sonya Nemirova
Cast: Mari Tsvetkova, Frank Van Hove
Lini Gong, Alexander Krunev 
Marie Luise Dressen, Teodora Chukurska  
Alexander Baranov, Andreana Nikolova
Petar Kostov
________________________________________
 
20.03. 
Monday, Europe Hall, 5:30 pm
Concert of the Opera singing Masterclass 
________________________________________
 
20.03.
Monday, Theatre Hall, 7 pm
String Duo Minchevs
MINCHO MINCHEV violin and viola 
Programme: 
Jean-Marie Leclair, L. Spohr, W. A. Mozart  
________________________________________
 
21.03.
Tuesday, Theatre Hall, 7 pm
My Favorite 20. Century
Conductor and soloist: YURI BASHMET viola
G. Sviridov – Chamber symphony for strings  
S. Prokofiev – Visions fugitives 
. Schnittke – Concerto For Three 
D. Shostakovich – Chamber symphony  
________________________________________
 
22 .03.
Wednesday, Theatre Hall, 7 pm 
Musical Journey over the World
Conductor and soloist: YURI BASHMET viola
Soloists: 
J. S. Bach – Concerto for two pianos BWV 1060 
. Bruch – l Nidrei for viola and strings
. mitsu – Blues and Waltz    
W. A. Mozart – Divertimento F dur, .138
P. I. Tchaikovsky – Nocturne in d moll  
D. Shostakovich – Scherzo op.11 
J. A. Benda – Grave for viola and strings 
G. Rossini – Sonata 3, C dur 
________________________________________
 
23.03.
Thursday, Ruse Hall, 5:30 pm
Concert of the Piano Masterclass 
________________________________________
 
23.03.
Thursday, Theatre Hall, 7 pm
Claudio Monteverdi’s 450 birthanniversary
ACCORDATI Vocal Ensemble
Conductor DRAGOMIR YOSSIFOV
C. Monteverdi – from Vespro della Beata Vergine
Continuo: Tsvetana Ivanova harpsichord
Ivo Alexandrov cello
________________________________________
 
24.03.
Friday, 7 pm  
Jazz meets Classics 
RUSE PHILHARMONIC ORCHESTRA 
RUSE BIG BAND 
STEVE EISEN sax / flute 
ERNIE ADAMS percussions 
Conductor and soloist ORBERT DAVIS trumpet 
(Emmy-Award Winner)
Featuring LIUBOMIR DENEV piano 
and TEODOSIY SPASSOV kaval
Production: Mark Ingram
Sound: eng. Roger Heiss 
Video: Arthur Turnbull 
________________________________________
 
25.03.
Saturday, Europe Hall, 11 am
70 anniversary
DUNAVSKY VALNI Children Choir 
Conductor VESSELA TODOROVA
Gergana Vicheva piano
Rositsa Simeonova bass
Vladimir Neychev percussion
Gabriella Garsia harp
and DUNAVSKY VALNI Fmale Choir
B. Britten – A Ceremony of Carols  
B. Chilcott – Nidaros Jazz Mass  
________________________________________
 
25.03.
Saturday, TH, Europe Hall, 5:30 pm
Concert of the Violin Masterclass
________________________________________
 
25 .03.
Saturday, Theatre Hall, 7 pm
SUD: 
The Music and Mystery of Primordial Sound 
RCO BEASLEY voice  
STEFANO ROCCO archlute and baroque guitar
FABIO ACCURSO lute
LEONARDO MASSA colascione 
VITO DE LORENZI frame drums
________________________________________
 
26.03.
Saturday, Theatre Hall, 7 pm
FESTIVAL ORCHESTRA 
PROF. VASSIL ARNAUDOV Choir  
ConductorEMIL TABAKOV  
Soloist ALEXANDER SOMOV cello
. Elgar – Cello concerto p.85  
F. ndelssohn – A Midsummer Night’s Dream  
________________________________________
 
MARCH MUSIC DAYS JUNIOR
 
Project of Ruse Municipality and
"America for Bulgaria" Foundation
________________________________________
 
11.03.
Saturday, Theatre Hall, 12 am
FORTISSIMO FAMILY
Stories about Violin 
SOFIA PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor PAVEL ZLATAROV 
Soloist SVETLIN ROUSSEV violin
________________________________________
 
15 – 17  
SIGNUM4KidsMusic – our burning passion 
(performance for children and teenagers) 
________________________________________
 
19.03.
Sunday, Ruse Museum, 10–12; 16–18 
String Instruments on Pillows
Presented by the 12 Ensemble 
________________________________________
 
22/23.03.
Friday, Philharmonic Hall 
Jazz meets Classics 
RUSE PHILHARMONIC ORCHESTRA
RUSE BIG BAND
and the soloists 
Conductor ORBERT DAVIS
________________________________________
 
PARALLEL PROGRAMME
________________________________________
 
10 March, Friday
UN/NOTED exhibition of UBB’s Golden Fund 
________________________________________
 
11 March, Saturday
lomania exhibition contest
________________________________________
 
12 March, Sunday
MMD on Focus: photos by Evgeny Stanimirov
________________________________________
 
18 March, Saturday, Cinema City
„La Traviata“ – Giuseppe Verdi 
movie show
of the New York Metropolitan Opera’s production 
starring SONYA YONCHEVA soprano  
________________________________________
 
25 – 26 March
Paintings on Glass international workshop
Instructor MARIA MIRELA MOLDOR, Romania
________________________________________
 
This programme is subject to alterations
________________________________________
 

 

57.
INTERNATIONAL
FESTIVAL
10 - 26 MARCH 2017
RUSE, BULGARIA


under the patronage of
the Ministry of Culture